حوادث ناشی ازکارمنجربه فوت از5/5 نفردرروزسال 92به 4نفردرپایان سال 94رسید)

شنبه 30 بهمن 1395بازدید: 2328

مدیرکل بازرسی کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: در یک نگاه اجمالی به حوادث ناشی از کار در کشور ایران در می یابیم که روزانه 4 نفر بر اثر حوادث ناشی از کار جان خود را از دست می دهند که این رقم در سال 92 پنچ و نیم نفر بوده است.

 

مدیرکل بازرسی کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: در یک نگاه اجمالی به حوادث ناشی از کار در کشور ایران در می یابیم که روزانه 4 نفر بر اثر حوادث ناشی از کار جان خود را از دست می دهند که این رقم در سال 92 پنچ و نیم نفر بوده است.

محمد اصابتی مدیرکل بازرسی کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و دبیر شورایعالی حفاظت فنی در اولین کنفرانس ملی ایمنی، بهداشت و محیط زیست در کارگاه های ساختمانی در محمودآباد اظهار کرد: تمامی دستگاه ها باید برای کاهش خسارت های وارده تلاش کنند چرا که این خسارات می تواند تبعات جبران ناپذیری داشته باشد.

اصابتی با بیان اینکه بیش از  50 درصد از اتفاقاتی که رخ می دهد مربوط به عدم نظارت است، خاطرنشان کرد: پیمانکاران و کارفرمایان مسئولیت های زیادی در فراهم کردن شرایط ایمن محیط کار دارند و این مهم وظیفه ذاتی آنان می باشد و طبق ماده 95 قانون اگر این امر صورت نگیرد مجازات قانونی دارد و مهندس ناظر درحدود مقررات ملزم به تکالیف می باشد.

وی با اشاره به آمار کشته شدگان ناشی از حوادث کار و بیماریهای شغلی در جهان گفت: حدود 2 میلیون و 350 هزار نفر در سال بر اثر حوادث و بیماریهای ناشی از کار فوت می‌کنند و در هر 15 ثانیه یک حادثه ناشی از کار را در جهان رخ می دهد.

مدیرکل بازرسی کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی خاطرنشان کرد: ضعف فرهنگ ایمنی در بین کارگران پیمانکاران و کارفرمایان در کارگاه های ساختمانی، کمبود کارگران ماهر و متصدیان دارای صلاحیت، نبود آموزش های تخصصی و فقدان تخصص در ساختمان سازی از معایب موجود در فعالیت های ساختمانی است که باید برای رفع آن تلاش شود.

اصابتی تصریح کرد: سازمان تامین اجتماعی در سال 93 مبلغ 500 میلیارد تومان مستمری برای تامین هزینه های ناشی از حوادث کار پرداخت کرده است بطوریکه اگر ما هزینه های پرداختی در بحث حوادث ناشی از کاروبیماری شغلی را بررسی کنیم تقریبا به اندازه پرداخت یارانه ها داریم هزینه می دهیم که عمق کار را به ما نشان می دهد.

دبیر شورای عالی حفاظت فنی کشور گفت : با اقدامات و باتلاش صورت گرفته حوادث ناشی از کار دربخش ساختمان را از 48 درصد در سال 91 به 39 درصد در پایان سال  94 رسیده است

اصابتی خاطرنشان کرد: پزشکی قانونی، تامین اجتماعی و وزارت کار به عنوان 3 دستگاه مربوط به ارائه آمار هستند که آمارهای مربوط به حوادث را دارند و تفاوت در ارائه آمار حوادث ناشی از کار به خاطر این است که جنس و نوع آمار متفاوت است.

این مسئول گفت: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بر اساس ماده 96 قانون وظیفه دارد آمار و اطلاعات حوادث ناشی از کار را ارائه دهد که این آمار قضائی محور است و با ارجاع مراجع قضایی اقدامات لازم انجام می گیرد.

وی ادامه داد: بهترین و غنی ترین بانک اطلاعاتی در زمینه حوادث ناشی از کار در اداره کل بازرسی کار وجود دارد و کلیه حوادث در پایان ماه در سامانه ما ثبت می شود و مشخصات کامل حادثه یعنی نوع ، شخص حادثه دیده، فعالیت حادثه و ... در بانک اطلاعاتی وارد می شود و کمک زیادی به ما می کند. که این اطلاعات درسایت بازرسی کاروجوددارد.

مدیر کل بازرسی کار با تقدیر از عملکرد استان مازندران در بحث آموزش ایمنی بیان داشت: بیش از 20 هزار کارگر ساختمانی و همچنین آموزش بالای مهندسین، پیمانکاران و مهندسین ناظر که با همکاری اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی مازندران و نظام مهندسی استان انجام گردیده است.

ایشان درکارگاه آموزشی به مبانی مسئولیت کارفرما در نظام حقوقی ایران پرداخته و نظریه های تقصیر،خطر و تضمین حق را توضیح دادند.

در پایان توضیحاتی در خصوص موادی از قانون کار و مجموعه های آیین نامه های حفاظت فنی و بهداشت کار مرتبط با صنعت ساختمان سازی توسط همکاران اداره تدوین آیین نامه و دستورالعمل های ایمنی ، برای شرکت کنند گان ارائه گردید.

 
تاریخ ثبت : 1395/10/10
تعداد بازدید : 90
 

ثبت دیدگاه

نام

ایمیل

دیدگاه